آموزش تکنیک جوهر الکلی

آموزش تکنیک جوهر الکلی

آموزش تکنیک جوهر الکلی

هنر جوهر الکلی یکی از تکنیک هایی است که این روزها بسیار طرفدار دارد. تکنیک جوهر الکلی یک روش نقاشی بوسیله رنگ های پایه الکل و در محیط مایع است. این هنر از آمریکا نشأت گرفته است. در حالی که این روش هنوز نسبتاً ناشناخته است، در حال حاضر جوهر الكلی در ایالات متحده آمریكا طرفداران واقعی دارد. همانطور که از نامش پیداست ، جوهرهای الکل مرکب از قسمت زیادی از الکل مخلوط با رنگدانه های رنگی هستند.

یکی از ویژگی های این هنر آن است که الکل خیلی سریع خاصیت تبخیر دارد. بنابر این رنگ ها به دلیل تبخیر الکل خیلی سریع خشک می شوند. با اضافه کردن مقداری الکل می توان جوهر را احیا و نقاشی را تغییر داد. این یکی از مزایای کار با جوهر الکلی می باشد، مزیتی که به عنوان مثال در رنگ های آکریلیک نمیتوان یافت.

جوهر الکلی چیست؟

جوهر الکلی یک ماده خشک کننده سریع ، رنگدانه ای زیاد و فاقد اسید است که به خوبی روی سطوح غیر متخلخل کار می کند. این جوهرها به راحتی بر روی یک سطح غیر متخلخل سر می خورند و به شما امکان می دهد آنها را به شکل چرخشی جابجا کنید.

از آنجا که آنها خیلی سریع خشک می شوند ، می توانید رنگ ها را به راحتی و به صورت لایه لایه کار کنید. در این تکنیک می توانید بخش هایی را با رنگ جوهر کمتر یا بیشتر برای یک اثر “آبرنگی” ایجاد کنید. همچنین بعضی از جوهر های الکلی به صورت فلزی عرضه می شوند (پایه فلز دارند) و این جذابیت کارها را دو چندان می کند، مخصوصاً به این دلیل که بعضی از این قطعات واقعاً شبیه مالاکیت و سنگ های دیگر هستند، برای رگه های براق بسیار فوق العاده اند!

آموزش تکنیک جوهر الکلی

وسایل مورد نیاز برای تکنیک جوهر الکلی

  • رنگ جوهری (به تعداد و رنگ مورد دلخواه خود)

این رنگ ها را می توانید از لوازم های هنری و یا لواز تحریری ها تهیه کنید که در بطری های کوچک فروخته می شوند.

  • کاغذ یوپو

کاغذ یوپو یک کاغذ مصنوعی ضد آب است. وقتی از جوهر الکلی و یا حتی آبرنگ استفاده می کنید نقاشی شما فقط با تبخیر و زمان خشک می شود. هیچ جذبی توسط کاغذ صورت نمی گیرد این خصوصیت باعث می شود که رنگ روی کاغذ هنگام خشک شدن، بافت های بسیار خوبی را روی کاغذ شکل دهد.

  • نی نوشابه
  • دستکش پلاستیکی
  • زیر انداز پلاستیکی (برای جلوگیری از ریختن جوهر بر روی سطح)

آموزش تکنیک جوهر الکلی

بهترین سطح برای اجرای هنر جوهر الکلی

هنگام انتخاب بستر مناسب برای روش جوهر الكلی، برخی موارد اساسی باید در نظر گرفته شود. کاغذ معمولی ، همانطور که به عنوان مثال برای رنگ آمیزی با اکریلیک، روغن یا آبرنگ استفاده می شود، برای کار با جوهر الکل مناسب نیست. به دلیل ساختار متخلخل، جوهر بلافاصله وارد ورق می شود. سطح مطلوب باید تا حد ممکن صاف باشد. این تنها راهی است که می تواند رنگ ها را در الکل مخلوط کرده، چرخانده و به روش های مختلف اعمال کند.

از جمله سطوحی که برای اینکار مناسبند کاشی های فلزی، شیشه ای یا سرامیکی و همچنین کاغذ ویژه یوپو و کاغذ سنگی هستند. کاغذهای یوپو از پلی پروپیلن ساخته شده و دارای ساختاری بسیار ضد آب و مقاوم در برابر پارگی است. به همین جهت پیشنهاد ما استفاده از این نوع کاغذ می باشد.

آموزش تکنیک جوهر الکلی

آموزش اجرای تکنیک جوهر الکلی

در ابتدا تمامی وسایل مورد نیاز را آماده کرده تا به سراغ اجرای کار برویم.

با نقاشی های کوچکتر شروع کنید – ورق های A4 را می توان به دو نیم کرد و در صورت لزوم می توان از پشت ورق نیز استفاده کرد. به این ترتیب برای آزمایشاتی که ممکن است هنوز کاملاً راضی نباشید ، مواد زیادی را هدر نمی دهید.

حالا یک قطره جوهر به رنگ دلخواه خود روی ورق قرار دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. اولین قطره منفرد به سرعت در یک دایره روی سطح پخش می شود.

آموزش تکنیک جوهر الکلی

حالا رنگ دیگری را انتخاب کنید و یک قطره از آن را در دایره اول قرار دهید. رنگ جدید نیز پخش می شود و رنگ اول را جابجا می کند. همچنین می توانید قطره را در کنار اولین رنگ قرار دهید تا دایره ها به یکدیگر منتقل شوند.

با چکاندن یک قطره الکل ، یک دایره بی رنگ به دست می آورید که پخش می شود و رنگ های دیگر را مانند جوهر الکل جابجا می کند. این روش اغلب تضادهای جذابی را با لبه های تا حدودی براق و تاریک ایجاد می کند.

این کار را تا جایی ادامه می دهید که طرح و بافت دلخواه خود را ایجاد کنید. هر جایی که احساس کردید طرح ایجاد شده مورد دلخواه شما نیست، با چکاندن الکل بر روی آن جوهر را محو کنید و مجدد اجرا کنید.

آموزش تکنیک جوهر الکلی

علاوه بر نی، شما می توانید از سشوار برای پخش شدن جوهر بر روی سطح نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که باید سشوار در سردترین حالت ممکن باشد تا باعث اشتعال الکل نشود. همچنین شدت باد زیاد نباشد تا از پخش شدن بیش از اندازه جوهر بر روی سطح جلوگیری شود

در کار با جوهر الکل به خاطر داشته باشید که این تکنیک بر مبنای اتفاق است. یعنی هیچ دو آثاری که با این هنر اجرا می شود، عینا شبیه هم نخواهد شد. پس اگر اثری که شما بعد از این آموزش اجرا کردید با تصاویر متفاوت بود، فکر نکنید که شما مراحل کار را به درستی انجام نداده اید!

همچنین اگر نگران تمیزی دستانتان هستید حتما از دستکش در حین کار استفاده کنید چرا که جوهر پایه الکل تا چندین روز از روی پوست پاک نمی شود.

آموزش تکنیک جوهر الکلی

محافظت از نقاشی های جوهر الکلی

برای محافظت در برابر نور ماورا بنفش (چرا که جوهر الکل به شدت به نور حساس است) باید پس از اتمام نقاشی های جوهر الکل را مهر و موم کنید.

از جمله موادی که می توانید برای محافظت از آن ها استفاده کنید: لاک اسپری (اسپری کیلر)، وارنیش، کریستال سرونیک و رزین اپوکسی را می توان نام برد. این مواد از آثار هنری شما نه تنها در برابر اشعه UV بلکه در برابر تأثیرات مکانیکی محافظت می کنند.

آموزش تکنیک جوهر الکلی