آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

برای ساخت یک کاسه برگ تزئینی باید از چسب ماد پاج (Mod Podge)  و برگهای مصنوعی استفاده کنید. این ایده بسیار جالب برای دکوراسیون منزل و تزئین میز شما می باشد.

وسایل مورد نیاز ساخت کاسه برگ تزئینی

وسایل مورد نیاز برای ساخت کاسه برگی عبارت است از:

برگ مصنوعی دلخواه

کاسه پلاستیکی

چسب مادپاج mod podge

لعاب سه گانه ضخیم

سلفون پلاستیکی

مراحل ساخت کاسه

مرحله اول:

روی کاسه را با سلفون پلاستیکی بپوشانید.

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

مرحله دوم:

با استفاده از چسب مادپاج یک تکه برگ را آغشته کنید. این کار را با برگ های دیگر نیز انجام دهید و مانند تصویر بر روی یکدیگر قرار دهید. همانطور که برگ ها را روی هم لایه می کنید و فشار می دهید ، Mod Podge اضافی فشرده می شود. فقط آن را از خارج برگها مسواک بزنید. ادامه دهید تا پایه آن پوشانده شود و نیمی از طرف با برگ پوشانده شود.

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

مرحله سه:

از آنجا که برگها صاف نیستند، آنها مرتبا بیرون می آیند و کمی به اطراف می لغزند. برای نگه داشتن آنها در جای خود در حالی که Mod Podge تنظیم شده است، برگهای مرطوب را با سلفون پلاستیکی بیشتری بپوشانید. من روی پلاستیک فشار دادم تا برگها صاف شود و به آنها کمک کند تا بهم بچسبند. برگهای پوشیده شده را حدود 4 ساعت در آفتاب قرار دادم ، سپس لایه بیرونی پلاستیک را با دقت برداشته و اجازه دادم برگها کاملا خشک شوند. احتمالاً می توانید بسته بندی پلاستیکی را در حین خشک شدن روشن بگذارید، اما به میزان قابل توجهی زمان خشک شدن را افزایش می دهد.

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

مرحله چهارم:

وقتی برگها کاملاً خشک شدند ، من آنها را با استفاده از لعاب سه گانه ضخیم اسپری کردم. Mod Podge تمایل دارد کمی خشک شود ، بنابراین لعاب به پوشاندن چسبندگی کمک می کند. همچنین ، برگها هنوز بسیار قابل انعطاف هستند و لعاب آنها را کمی سفت تر کرده و به چسبندگی بهتر برگها کمک می کند.

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

مرحله پنجم:

وقتی لعاب خشک شد، برگها را با دقت برداشته و سلفون پلاستیکی را از کاسه بردارید. بسته های پلاستیکی را با احتیاط از داخل ظرف برگ برگردانید.

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

چسب ماد پاج (Mod podge) چیست؟

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید، آن است که چسب ماد پاج چیست و چگونه می توان  آن را تهیه کرد؟

چسب Mod Podge کاربردهای زیادی دارد، از جمله چسباندن عکس روی شیشه و ظروف، تهیه کارهای دستی مانند کاسه تزئینی و … . برای خرید این چسب باید هزینه زیادی پرداخت کنید بخصوص که پیدا کردن این چسب در ایران کمی مشکل است. به همین ترتیب شما با استفاده از روش زیر می توانید این چسب را در خانه تهیه کنید.

بنابراین شما می توانید با روش ساده و کم هزینه این چسب را در خانه تهیه کنید.

ساخت MOD PODGE با آرد

مواد لازم برای درست کردن MOD PODGE با آرد :

210 گرم آرد (1.5 فنجان)

یک چهارم فنجان شکر دانه ریز

یک فنجان آب سرد

یک چهارم قاشق چایخوری روغن زیتون (اختیاری)

یک چهارم قاشق چایخوری سرکه (اختیاری)

آموزش ساخت کاسه برگ تزئینی

مراحل درست کردن MOD PODGE بوسیله آرد

در این روش با استفاده از آرد و شکر چسب مادپاج را تهیه می کنید. با این دستور بافت نهایی چسب کمی دانه دانه می شود.

یک شیشه یا بطری تمیز با در محکم را آماده کنید.

ابتدا آرد و شکر را در قابلمه ای ترکیب کنید. و یک و نیم فنجان آرد معادل 210 گرم و یک چهارم فنجان شکر دانه ریز معادل 56.25 گرم را در قابلمه الک کنید. آب را اضافه کنید و هم بزنید. 1 فنجان آب سرد معادل 225 میلی لیتر، را داخل قابلمه بریزید و سریع هم بزنید تا با هم خوب مخلوط شوند و گلوله گلوله نشوند.

یک چهارم قاشق چایخوری روغن اضافه کنید. این کمک می کند تا در آخر ماد پاج تان براق تر شود. اکنون گاز را روشن کنید. و قابلمه را روی شعله ی متوسط قرار بدهید و اجازه ندهید مواد داخل قابلمه بجوشد.

اگر مخلوط شروع به غلیظ شدن کرد. آب بیشتری اضافه کنید و هم بزنید. تا به غلظت مورد نظر برسد. سپس شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید خنک شود. دقت کنید بعد از سرد شدن غلیظ تر می شود.

اضافه کردن سرکه به کنترل قارچ و کپک زدگی  Mod Podge شما کمک می کند. اگر می خواهید سرکه اضافه کنید زمانی که قابلمه را از روی گاز برداشتید و اضافه کنید و چسب تان را هم بزنید.

پس از اینکه کاملا سرد شد، مادپاج را داخل شیشه یا بطری بریزید و در آن را محکم ببندید. دقت کنید برای ریختن چسب به داخل بطری از یک قاشق تمیز و خشک استفاده کنید.

باید آن را در مکان خنک مانند یخچال نگهداری کنید. به مدت یک یا دو هفته از آن استفاده کنید. اگر شروع به خشک شدن و پوسته پوسته شدن کرد، آن را دور بریزید.

حال که با تمام متریال مورد نیاز برای ساخت یک کاسه تزئینی زیبا آشنا شدیم وقت آن است که دست به کار شویم و ظرف مورد دلخواه خود را بسازیم.