آیا  واکسن کرونا موثر است؟

واکسن کرونا واکسن کووید 19

آیا  واکسن کرونا موثر است؟

افرادی که پس از تزریق واکسن کرونا باز هم به کووید 19 مبتلا می شوند ، تقریباً یک صدم درصد از کسانی که واکسینه شده اند را نشان می دهند.

کارشناسان می گویند این به این دلیل است که اگرچه واکسن ها به شدت محافظت می کنند ، اما 100 درصد موثر نیستند.

آنها اضافه می کنند افرادی که پس از واکسیناسیون مریض می شوند احتمال بستری شدنشان در بیمارستان بسیار کمتر است.

این واقعیت که افراد واکسینه شده هنوز هم می توانند به کرونا مبتلا شوند جای تعجب نیست اما این موضوع دلیلی برای عدم انجام واکسیناسیون نیست.

اینکه پس از تزریق واکسن، باز احتمال ابتلا به کرونا وجود دارد، بدان معنا نیست که واکسنهایی که در حال حاضر استفاده می شوند کارآمد نیستند. فقط واکسن ها 100 در 100 موثر نیستند.

بنابراین ، بله ، حتی اگر واکسن بزنید هنوز هم می توانید بیمار شوید ، اما احتمال آن بسیار کم است.

نتایج تزریق واکسن کرونا در آمریکا

براساس گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)  ، 87 میلیون آمریکایی از 20 آوریل 2021 واکسینه شده اند؛ در میان افراد واکسینه شده ، 7157 مورد ناموفق (ابتلا به کرونا)، با کمتر از 500 بستری در بیمارستان و 88 مورد مرگ وجود داشت. با یک محاسبه ساده می توان دریافت که این رقم تقریبا یک صدم از یک درصد افراد واکسینه شده می باشد.

دکتر اس. وسلی لانگ ، محقق بیماریهای عفونی و میکروبیولوژیست بالینی در Houston Methodist در تگزاس ، گفت: “تأثیر هر واکسن در پیشگیری از بیماری های جدی زیاد و در مورد واکسن کووید 19 بسیار زیاد است.”

وی گفت: “تمام داده ها نشان می دهد كه اگر واكسینه شوید احتمالاً هیچ علائمی نخواهید داشت ، اما حتی اگر این اتفاق بیفتد و به کرونا مبتلا شوید علائم شما در حدی نخواهد بود که در بیمارستان بستری شوید”

واکسن کرونا واکسن کووید 19

 تفاوت اثر و محافظت واکسن در افراد

اثر واکسن کووید 19 بسته به نوع واکسن شما متفاوت است.

تحقیقات منتشر شده در این ماه توسط CDC نشان می دهد كه واكسن های پیام رسان RNA یا (mRNA) که شامل واکسن های مدرنا (Moderna) و فایزر (Pfizer-BioNTech) می باشد، در حدود 80 درصد پیشگیری از عفونت های ویروسی کرونا تا 14 روز بعد از تزریق اولین دوز، و تاثیر 90 درصد پس از تزریق دوز دوم می باشد.

منابع معتبر دریافتند که تزریق یک دوز واکسن جانسون اند جانسون (Johnson & Johnson) تا 66 درصد پیشگیری از بیماری را 2 هفته پس از تزریق در مقیاس آزمایشگاهی داشته است.

واکسن جانسون و جانسون ، مبتنی بر فناوری آدنو ویروس مرسوم تر، همچنین در آزمایشات بالینی 100 درصد در برابر بیماری جدی کووید 19 موثر است.

در این مطالعات بر روی چندین نفر از کسانی که مبتلا به بیماری کرونا بوده اند یا در بیمارستان بستری شده و یا در گذشتند، تحقیق صورت گرفت. هیچ یک از افرادی که این واکسن را دریافت کرده بودند در بیمارستان بستری نشده و فوت نکردند، حتی این افراد به عفونت های قابل تشخیص و زیاد مبتلا نشده بودند.

واکسن کرونا واکسن کووید 19

اما چرا افرادی که واکسینه می شوند هنوز بیمار شوند؟

در ابتدا با 66 درصد یا 80 درصد و یا حتی 90 درصد نمی توان انتظار تاثیر صد در صدی را داشت.

اگر چندین هفته بلافاصله پس از تزریق واکسن، هنگامی که سیستم ایمنی بدن در حال واکنش و ترشح نسبت به واکسن است، در معرض کرونا باشید، ممکن است بیمار شوید.

دکتر لانگ گفت: همچنین گروه کمی از افراد وجود دارند که پس از واکسیناسیون بدن آن ها پاسخی محافظتی نخواهند داد.” به همین دلیل برای محافظت از آن افراد به مصونیت جمعیت نیاز داریم.”

این موضوع در مورد واکسن کووید 19 تا حد زیادی قابل قبول است. به عنوان مثال تاثیر واکسن آنفولانزا نیز در سال 2009 از 19 تا 60 درصد متغیر بود.

دکتر لانگ گفت: “واکسن کرونا در مقایسه با واکسن آنفولانزا بسیار خوب عمل می کند”

در نظر بگیرید که وقتی سازمان غذا و دارو (FDA) دستورالعمل هایی را برای مجوزهای استفاده اضطراری برای واکسن های کرونا صادر کرد ، آستانه اثر بخشی را فقط 50 درصد تعیین کرد. و اکنون اکثر واکسن هایی که استفاده می شود اثر بخشی بیش از این عدد را دارد.

موارد عدم موفقیت و ابتلای مجدد در افراد واکسینه شده کاملاً طبیعی است.

منبع معتبر CDC می گوید: “تعداد كمی از افراد واكسینه شده وجود خواهد داشت كه هنوز بیمار می شوند ، در بیمارستان بستری می شوند یا بر اثر ابتلا به  کرونا می میرند.”

دکتر لانگ گفت: “حتی اگر تعداد انگشت شماری از موارد ناموفق داشته باشیم ، باید به خاطر داشته باشیم که بعید است این افراد به بیماری شدید مبتلا شوند و یا کووید را به افراد دیگر منتقل کنند.”

واکسن کرونا واکسن کووید 19

شباهت واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا

به عنوان مثال آخرین داده های منبع CDCTrusted نشان می دهد که واکسن های فایزر و مدرنا 94 درصد در برابر بستری شدن در بیمارستان بخصوص در سنین بالای 65 سال (جمعیتی که بیشترین آسیب پذیری را نسبت به این بیماری دارند) و در حدود 64 درصد در سنین بزرگسال موثر می باشد.

این موضوع چیزی است که در مورد واکسن آنفولانزا نیز صدق می کند.

یک مقاله از منبع معتبر که در سال 2018 منتشر شد نشان داد که حتی وقتی افرادی که واکسن آنفولانزا می گیرند بیمار می شوند ، احتمال بستری شدن آنها در بیمارستان 37 درصد در مقایسه با افراد واکسینه نشده کاهش می یابد و احتمال نیاز به مراقبت های ویژه 82 درصد کاهش می یابد.

به طور خلاصه:

اگر واکسن بزنید ، احتمال اینکه به کرونا مبتلا شوید وجود دارد.

اگر واکسن بزنید و بیمار شوید ، این احتمال وجود دارد که به طور جدی بیمار نشوید یا بر اثر بیماری نمیرید.

این تضمین 100 درصدی نیست ، اما نزدیک است.