روش های موثر برای افزایش انگیزه

افزایش انگیزه

روش های موثر برای افزایش انگیزه

روش های موثر برای افزایش انگیزه

 

انگیزه تقریباً در هر کاری که می کنیم نقش دارد. از صبح بیدار شدن از رختخواب گرفته تا سر و کله زدن با کارهای خسته کننده و پس از گذراندن تایم کار، در نهایت این احساس انگیزه ای اساسی است که ما را از ابتدای کار تا اتمام هر کاری که زندگی پیش روی ما قرار می دهد، هدایت می کند.

صنم حافظ، یک روانشناس اعصاب و روان و عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا خاطرنشان می کند، “انگیزه یک فعالیت اصلی برای داشتن یک زندگی فعال است. بدون انگیزه ، افراد برای انجام کارهای مهم، پیدا کردن یک زندگی کاری و حتی در خانه ناتوان هستند. برای تعادل زندگی و اینکه از هر روز بیشترین بهره را ببرید، داشتن انگیزه لازم است. “

در این مقاله برخی از سد معبرهای رایج که ممکن است مانع انگیزه ما شود مورد بحث قرار می گیرد.

افزایش انگیزه

چرا یافتن انگیزه گاهی سخت است

بعضی از افراد ایجاد انگیزه را آسان می یابند. آنها می توانند کارهای روزانه را بدون هیچ تأمل دیگری انجام دهند و از صبح تا عصر بسیار کارآمد باقی بمانند.

با این حال ، عده ای دیگر ممکن است برای یافتن حس انگیزه حتی برای ساده ترین کارها تلاش کنند. البته، حتی کسانی که به سرعت انگیزه میگیرند نیز ممکن است هر از گاهی این حالت را داشته باشند و نیاز به تلاش داشته باشند.

در زیر برخی از موانع معمول ایجاد انگیزه بیان شده است.

بدون هدف بودن

بعضی از افراد ممکن است در طول روز ، هفته یا ماهها بدون هدف زیاد “سرگردان” شوند.

بدون داشتن اهداف مشخص، دشوار است بدانید که در وهله اول باید انگیزه خود را برای انجام چه کاری انجام دهید.

یک لیست ساده کارهای روزانه، لیست هدف ماهانه یا یک برنامه پنج ساله می تواند مسیر مثبتی را القا کند.

عدم انضباط شخصی

داشتن هدف یا مأموریت مرحله اول است اما داشتن انضباط شخصی برای غلبه بر وظیفه مورد نظر به همان اندازه مهم است. بسیاری از متخصصان می گویند: “انگیزه یک رفتار آموخته شده یا اکتسابی است.”

 

همچنین می گویند: “بسیاری از افراد با ارزشها و درسهایی که از خانواده ، شرکت در ورزشهای گروهی و تجارب مدرسه می گیرند، استراتژی های خودتنبیهی را می آموزند. با این حال، به همه افراد استراتژی یا عادت های خوبی که انگیزه بهینه را القا کند، آموزش داده نمی شود. “

برای پرورش خود نظم و انضباطی هرگز دیر نیست، اما نیاز به تمرکز دارد.

افزایش انگیزه

شک به خود و ترس از شکست

شکست می تواند بسیاری از احساسات – خجالت ، نفرت از خود ، غم ، نگرانی و استرس را به همراه داشته باشد. اولین قدم برای رسیدن به موفقیت تقریبا همیشه همراه با ریسک است، اما با این حال ، این احساسات ناخوشایند هستند و پرداختن به آنها برای سلامتی مضر است.

صحبت با یک درمانگر در مورد احساس اعتماد به نفس و فلج کردن ترس از شکست می تواند به شما کمک کند تا بر روی این مسائل به روشی سالم و موثر غلبه کنید.

ریچل گلدمن، روانشناس مجاز و متخصص در زمینه سلامتی و سلامتی می گوید: “بسیاری از افراد ترس یا احساس یا افکار مربوط به عدم موفقیت را تجربه می کنند ، اما تا زمانی که شما این کار را نکنید ، هرگز نخواهید فهمید. به یاد داشته باشید اگر آهسته و کوچک شروع می کنید ، دستیابی به اهداف خود راحت تر است.”

احساس غرق شدن

وقتی بیش از حد در بشقاب شما وجود دارد ، می تواند یک احساس خفگی ، تقریباً فلج کننده ایجاد کند.

گاهی اوقات اگر فردی به شدت خسته شود ، ممکن است عقب نشینی کند و از تمام کارهایی که قرار است انجام دهند جلوگیری کند.”

اجازه دادن به خود برای گفتن “نه” به وظایف یا تعهدات جدید ، وقت گذاشتن برای خود و یافتن تعادل بهتر بین کار و زندگی می تواند بسیار مفید باشد.

اضطراب، استرس و یا افسردگی

کسانی که افراد با انگیزه ای هستند، گاهی اوقات می توانند فرو رفتن در سرسختی را تجربه کنند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سلامت روان در بهترین حالت نباشد.

یافتن راهکارهایی برای مقابله با اضطراب و استرس ، مانند مراقبه ، ورزش و گفتگو با دوستان ، می تواند مفید باشد.

انگیزه ذاتی را پرورش دهید

انگیزه ذاتی انگیزه درونی است که ما را درگیر فعالیتهایی می کند که لذت بخش و پاداش آور هستند.

دکتر حافظ می گوید: “برخی از انگیزه های ذاتی ما را تحریک می کند، کنجکاوی، رشد شخصی ، چالش ها ، احساس وظیفه و تعلق ، وابستگی ها و تشخیص هدف از جمله انگیزه های ذاتی است. به عنوان مثال ، خواندن کتاب در مورد بدن انسان به دلیل علاقه شما به آناتومی نمونه ای از انگیزه های ذاتی است.”

در زیر چند روش وجود دارد که می توانید انگیزه ذاتی را در برنامه روزمره خود وارد کنید تا موفقیت بیشتری در تعیین هدف خود پیدا کنید:

اهداف قابل دستیابی ایجاد کنید:

 احساس غرق شدن در یک هدف یا یک پروژه طبیعی است. حتی اگر این مأموریت یک مأموریت بزرگ باشد ، می توانید آن را به اهداف کوچک تقسیم کنید تا به خط پایان برسید. “به عنوان مثال ، اگر پروژه یا وظیفه دشواری پیش رو دارید ، بیشتر مردم معمولاً تا آخرین لحظه صبر می کنند تا شروع شود. برای جلوگیری از این امر ، لیستی از اهداف قابل دستیابی را برای هر روز تهیه کنید.

این باعث می شود احساس چالش کنید و در عین حال به شما این امکان را می دهد که احساس کنید فعالیت های مهمی را به اتمام رسانده اید.

به خودتان پاداش دهید:

با یک بار پاداش دادن به یک چیز یا در پایان روز ، می توانید به خود یاد دهید که یک فرد با انگیزه تری باشید. در اصطلاح علمی، این به عنوان “تهویه مطبوع با استفاده از تقویت کننده” شناخته می شود. هر وقت وظیفه ای را به اتمام می رسانید می دانید که پاداش خواهید گرفت. به همین ترتیب ، اگر هیچ کاری را انجام ندهید ، پاداشی دریافت نخواهید کرد. بنابراین ، با گذشت زمان ، پاداش ها را با بهره وری و انگیزه بودن مرتبط می دانید.

به مرور زمان عادت های مثبتی ایجاد کنید:

 با گذشت زمان و با تعهدات عالی می توانید عادت های مثبتی ایجاد کنید که دو بار به آنها فکر نمی کنید. طبق علم ، ایجاد یک عادت حدود دو ماه طول می کشد. برای اینکه انگیزه را به یک عادت تبدیل کنیم، فرد باید سعی کند هر روز فعالیت خود را شروع کند. البته اشکالی ندارد که یک روز اینجا و آنجا را از دست بدهیم اما این کار باید با کمترین میزان انجام شود.

پرسشنامه انگیزشی

در زیر پرسشنامه خود ارزیابی وجود دارد که دکتر پاتل از هر مشتری می خواهد که وقتی می خواهند یک کار را انجام دهند ، بزرگ یا کوچک ، آنها را پر کنند.

توصیه می کنیم پاسخ های خود را در یک برگه یادداشت کنید. تحقیقات علمی به پیشرفت در رسیدن به اهداف هنگامی که نوشته شده اند اشاره می کند.

هدفی که می خواهید به آن برسید چیست؟

چرا می خواهید به این هدف برسید؟ چرا برای شما مهم است؟

اگر به هدف خود نرسید چه نتیجه ای خواهد داشت؟

اگر به هدف خود برسید چه نتیجه ای خواهید داشت؟

چه عواملی می تواند انگیزه شما را برای رسیدن به این هدف مانع کند؟

برای غلبه بر این مانع چند روش ذکر کنید.

چگونه می توان این هدف را به اهداف کوچکتر و قابل دستیابی تقسیم کرد که در نهایت شما را به خط پایان می رساند؟

چه کسی می تواند شما را برای رسیدن به این هدف پاسخگو بداند؟

اگر به این هدف برسید پاداش شما چه خواهد بود؟

خودتان می توانید از این پرسشنامه برای شناسایی اهداف خود ، مهار اشتیاق درونی و پیش بینی موانع احتمالی مانع در این مسیر استفاده کنید ، تا بتوانید در زمان بهتر به سراغ آنها بروید.

همچنین ، با تجزیه هدف به کارهای کوچکتر “به اندازه لقمه” ، از احساس گرفتگی ، فلج شدن یا گیر افتادن جلوگیری خواهید کرد.

سرانجام ، با داشتن یک پاداش مشخص برای خود در پایان – چه پاداش جسمی یا روحی / روانی – انگیزه ای برای کار خواهید داشت.

افزایش انگیزه

در نتیجه

در پایان روز، انگیزه برای هر فرد متفاوت است. از این نظر، هیچ دلیلی وجود ندارد که ممکن است ایجاد انگیزه برای برخی از افراد دشوارتر باشد.

شناسایی عادات و الگوهای غلط اولین قدم در ایجاد تغییرات است. دوم ، مهم است که آن انگیزه های ذاتی را پیدا کنید و واقعاً از آنها به نفع خود استفاده کنید. چندین استراتژی وجود دارد که می توانید برای رسیدن به آنجا از آنها استفاده کنید. در این مسیر همیشه موانع وجود دارد ، اما هر قدم به جلو – هرچند کوچک – پیشرفت است!