راز موفقیت شرکت آمازون

راز موفقیت شرکت آمازون

راز موفقیت شرکت آمازون

شرکت آمازون، شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است، که در سال ۱۹۹۴ توسط جف بیزوس، در شهر سیاتل واقع در ایالت واشینگتن تأسیس شد.

این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۹۹۵ با عنوان فروشگاه آفلاین کتاب آغاز کرد، سپس اقدام به فروش محصولات نو یا دست‌دوم از طریق اینترنت نمود. شرکت آمازون هم‌ اکنون طیف گسترده‌ای از کالاها و محصولات را توزیع می‌کند که از کتاب، سی‌دی و دی‌وی‌دی، بسته‌های نرم‌افزاری تا تجهیزات الکترونیکی و وسایل خانگی، کیف، کفش و انواع لباس را در بر می‌گیرد و امروزه بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان بشمار می‌آید.

جف بیزس بنیان‌گذار و مدیرعامل فعلی این شرکت با در اختیار داشتن ۱۷٪ از سهام و کپیتال گروپ با مالکیت ۶٪ از سهام آمازون، بزرگترین سهام‌داران آن محسوب می‌شوند. بخشی از سهام شرکت آمازون نیز در بازار بورس نزدک معامله می‌شود و بخشی از شاخص‌های اس اند پی ۵۰۰ و نزدک-۱۰۰ به‌شمار می‌آید. وبگاه‌های Alexa Internet، دیجیتال فتوگرافی رویو، گودریدز و بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها، متعلق به آمازون هستند. که این موارد از جمله خدمات وب شرکت آمازون محسوب می شود که در ادامه این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

علت تمایز شرکت آمازون با سایر شرکت ها

چه چیزی آمازون را از سایر شرکت های بزرگ متفاوت می کند؟ همانطور که می دانید، طیف گسترده ای از محصولات فروخته شده و قدرت بازار آمازون در شرکت های آمریکایی بی نظیر است. یکی از مواردی که باعث تفاوت آمازون با سایر شرکت ها می شود، استراتژی تخصیص منابع، به ویژه نحوه انتخاب استفاده از سودهایی که به دست می آورد. این یکی از معدود شرکت های بزرگ آمریکایی است که به جای قطع حقوق و دستمزد و توزیع وجه نقد شرکت ها به عنوان سود سهام و بازپرداخت ، سود خود را حفظ کرده و سرمایه گذاری مجدد آنها را انجام می دهد.

خیلی از آمریکایی های تصور می کنند که شرکت آمازون به نیروهای خود دستمزد کمی می دهد و به این علت موفق است، در حالی که این یک اشتباه است. بیشترین درآمد آمازون از فروش محصولات ارزان قیمت حاصل می شود و همچنین خدمات وب، که سود آن از طریق “رایانش ابری” محاسبه می گردد.

رایانش ابری چیست؟

«رایانش ابری» از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده‌است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر) در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده می‌شود.

این بخش فناوری پیشرفته، که آمازون را به رهبر جهانی رایانش ابری تبدیل کرده است ، در سال 2017 کمتر از 10 درصد از درآمد آمازون را تشکیل داده است اما درآمد عملیاتی 4.3 میلیارد دلار داشته است. برای مقایسه ، فروش وب آمریکای شمالی که 60 درصد درآمد را به خود اختصاص داده است ، تنها 2.8 میلیارد دلار سود کسب کرده است.

بخش خدمات وب آمازون را به یک شرکت بسیار سودآور تبدیل کرده است. آمازون سالانه 241 میلیون دلار ضرر متحمل شده است ، اما در 9 ماه نخست سال 2018 ، درآمد خالص آن 7 میلیارد دلار بوده است – که این رقم بیش از دو برابر سود 3 میلیارد دلاری آن برای کل سال 2017 می باشد.

اما برخلاف بسیاری از شرکتهای بزرگ بزرگ و موفق آمریکایی ، آمازون از این سود برای توزیع سهامداران استفاده نمی کند. این شرکت از زمان عمومی شدن در سال 1997 سود سهام پرداخت نکرده و از سال 2012 نیز هیچ بازخریدی از سهام خود انجام نداده است.

این باعث می شود که در بین شرکت های بزرگ آمریکایی دور از ذهن باشد. چرا که از سال 2013 تا 2017 ، شرکت هایی که در اس اند پی 500 بودند، حدود 98 درصد از سود خود را با 56 درصد بازپرداخت به سهامداران واگذار کردند. در حالی که شرکت آمازون این کار را انجام نداده است.

راز موفقیت شرکت آمازون

راز موفقیت آمازون

راز موفقیت آمازون در این است که به جای اینکه سود خود را با خرید بازپرداخت از دست دهد، آنها را در تجارت و کارمندان خود سرمایه گذاری مجدد کرده است. این استراتژی هزینه های آمازون در تحقیق و توسعه منعکس می شود، جایی که آمازون رهبر جهانی است.

این سرمایه گذاری در نیروی کار خود نشان می دهد. از سال 2014 تا 2016 ، آمازون اشتغال خود را در ایالات متحده در زمینه افراد حرفه ای با حقوق بسیار، خصوصا مهندسین نرم افزار، افزایش داده و از 18266 نفر به 30433 نفر رسیده است. و این افراد را به 50 هزار نفری که در پایگاه های جدید خود در شهر نیویورک و ویرجینیای شمالی استخدام کرده است، اضافه خواهد نمود.

با تمام آن سودهای انباشته ، آمازون به راحتی می تواند دستمزد کارگران کم درآمد خود را نیز افزایش دهد. از این ماه ، این شرکت به بیش از 350،000 کارمند خود در ایالات متحده حداقل 15 دلار در ساعت پرداخت می کند.

سناتور برنی سندرز (از سیاستمداران آمریکایی) پس از اعلام هر ساعت 15 دلار آمازون را تحسین کرد و گفت امیدوار است که سایر شرکت ها نیز از این راه پیروی کنند. اما آمازون نمونه بسیار مهم تری را در نحوه انتخاب خود برای استفاده از سود خود برای سرمایه گذاری مجدد در مشاغل و کارمندان خود به جای بازپرداخت انتخاب می کند. به این دلیل که آمازون در این استراتژی رشد “حفظ و سرمایه گذاری مجدد” مشارکت داشته است ، شرکت اکنون سود خود را برای تقسیم رونق خود با کارمندان خود و افزودن 50000 کارمند در هر شهر دارد.

این شرکت باید این استراتژی را ادامه دهد و اولویت اصلی آن است که حقوق کارمندان کم درآمد خود را به سطح زندگی طبقه متوسط نزدیک کند.

و علاوه بر آمازون ، سایر شرکت های آمریکایی باید با حفظ سود برای سرمایه گذاری در نوآوری رشد خود را افزایش دهند. سپس آنها باید به جای هزینه های میلیاردی برای خرید بازپرداخت هایی که ثروتمندان را ثروتمندتر می کند، از دستاوردهایی برای افزایش حقوق همه کارمندان خود استفاده کنند.

با این تفاسیر آمازون و سایر شرکت های بزرگ آمریکایی با متفاوت بودن و انتخاب سرمایه گذاری مجدد سود ، می توانند برای دهها میلیون کارگر کم درآمد که تاکنون عقب مانده اند، ارتقاء شغلی و کیفی زندگی ایجاد کنند.