سال نو در کشورهای مختلف

سال نو در کشورهای مختلف

سال نو در کشورهای مختلف

  1. برگزاری جشن سال نو در کشورهای مختلف

در کشورهای سراسر جهان تقویم های مختلفی وجود دارد که طبق آنها زمان پایان سال و آغاز سال جدید تعیین می گردد. آغاز سال نو در تمامی کشورهای جهان جزء پر طرفدارترین جشن ها می باشد. اکثر کشورهای جهان رسوم و آداب خاص خود را برای جشن سال نو دارند. در این مقاله با آداب و رسوم برخی کشورها برای سال نو آشنا خواهیم شد.

سال نو در ایران

سال نو در کشورهای مختلفسال نو در ایران “نوروز” نامگذاری شده است. این جشن یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین جشن ها در تاریخ ایران می باشد. نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری می‌گویند.

وروز به عنوان یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی در منطقه به ارث رسیده‌است و با رنگ و انگ ویژه، شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوندگر افراد و اقوام ایرانی و ملت ایران یاد می‌شود. ایرانیان نوروز را آغازگر رستاخیز طبیعت، گاه رویش و زایش باغ و بوستان می‌دانند و بر این باور هستند که در نوروز، همزمان با طبیعت، باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو، در تن‌پوش تازه ای آغاز کنند.

نوروز، با عنوان رسمی «روز بین‌المللی نوروز»، توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت جهانی رسیده ‌است. این روز همچنین یکی از روزهای مقدس و اعیاد مذهبی زرتشتیان و بهاییان نیز به‌شمار می‌رود.

سال نو در چین

سال نو در کشورهای مختلف

سال نو در چین از مهم‌ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین‌کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. هر سال، در بهمن ماه، سال چینی نو می‌شود.

سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می‌یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره شمالی و کره جنوبی، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد.

 

آداب و رسوم عجیب سال نو

در کنار آداب و رسوم سنتی برگزاری جشن سال نو، رسوم عجیب و غریبی از برگزاری مراسم سال نو در جهان وجود دارد.

دانمارک

در کشور دانمارک تا تاریخ 31 دسامبر خانواده ها، تمامی ظروف و بشقاب های غیر قابل استفاده را جمع آوری می کنند و در مقابل چشم خانواده می شکنند. علت اینکار این است که آنها معتقدند با این کار مهر و محبت خود را به عزیزانشان نشان می دهند.

اسپانیا

از جمله رسوم عجیب در کشور اسپانیا این است که آن ها معتقدند در نیمه شب سال نو اگر تعداد 12 انگور را در دهان نگه دارند، موفقیت و خوش شانسی در سال جدید با آن ها همراه است.

سال نو در کشورهای مختلف

فیلیپین

در کشور فیلیپین معتقدند که در سال نو باید همه چیز گرد باشد، غذاهای گرد، میوه های گرد و …. و علت آن است که سکه گرد است و نماد ثروت، در نتیجه اینکار برای مردم ثروت را به ارمغان می آورد. جشن سال نو شامل سروصداکردن با بوق، موسیقی، دادوفریاد، سوت‌زدن، قاشق‌زدن روی قابلمه و صدای ترقه برای جلوگیری از بدشانسی و دورکردن روح شیطانی است.

آمریکای جنوبی

سال نو در کشورهای مختلفدر برخی از کشورهای آمریکای جنوبی مردم بر این باورند که با پوشیدن لباس های رنگی می توانند سرنوشت خودشان را برای سال جدید تعیین کنند. لباس قرمز بدین معناست که شما عشق پیدا می کنید، رنگ طلایی یعنی ثروت نصیب شما می شود و سفید مفهوم صلح و آرامش را تداعی می کند.

 

 

 

 

 

 

ژاپن

در کشور ژاپن برای تبعیت و هماهنگی از آیین و اعتقادات بودایی در سال جدید 108 بار تمام زنگ های خود را به صدا در می آورند و بر این باور هستند که این کار پاکی به ارمغان می آورد. همچنین مردم در لحظه ی تحویل سال لبخند می زنند و وارد سال نو می شوند زیرا معتقدند این عمل برایشان خوشبختی و شانس به دنبال دارد.

شب سال نو در هر ملیت و کشوری آداب و رسوم خاص خود را دارد و برای مردمان سراسر جهان از اهمیت خاصی برخوردار است. هدف از برگزاری جشن سال نو در کشورهای مختلف جهان به پایان رساندن سال گذشته با نیکی و خوشحالی و شروع سال جدید با امید و آرزوهای قشنگ می باشد.