فواید روغن ام سی تی (MCT)

فواید روغن ام سی تی (MCT)

فواید روغن ام سی تی (MCT)

روغن ام سی تی (MCT) یک روغن و چربی سالم است که باعث ایجاد سر و صدای زیادی در حوزه سلامتی شده است، در واقع یک تری گلیسیرید با زنجیره متوسط که به راحتی قابل هضم می باشد. MCT به طور طبیعی از روغن نارگیل و روغن هسته خرما تهیه می شود و بیشتر به عنوان مکمل مصرف می شود. یک پزشک مشهور در جهان برای کمک به دانش میکروبیوم ، و یک متخصص تغذیه متخصص در بیماری های روده و گوارش بسیاری از مزایای روغن MCT را توضیح می دهد.

1- تاثیر بسیار در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک، به طور خلاصه، یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب (سالم) است که به بدن کمک می کند تا به حالت کتوز برسد، جایی که از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند. این رژیم غذایی برای کاهش وزن و برای کمک به مهار قند و تقویت انرژی استفاده می شود. ریچاردز خاطرنشان می کند که روغن MCT به عنوان مکمل در رژیم کتوژنیک برای کمک به بدن در تولید کتون با سرعت بالاتر استفاده می شود.

وی می گوید هنگام خرید مکمل های روغن MCT ، به دنبال زنجیره های خاصی از اسیدهای چرب باشید: “C6 ، C8 و C10 تنها مواردی هستند که دارای اثرات کتوژنیک هستند ، بنابراین مهم است که هنگام خرید به دنبال آن اشکال خاص باشید.”

2- کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی

دکتر ریچاردز خاطرنشان می کند، بیشتر چربی های دیگر تری گلیسیرید با زنجیره بلند (LGT) هستند. ترکیب شیمیایی منحصر به فرد MCT آنها را به راحتی قابل هضم می کند. علاوه بر این ، روغن ام سی تی در کمک به بدن شما برای استفاده بهتر از سایر چربی ها مفید هستند.

ریچاردز توضیح می دهد که: افرادی که به دلیل مشکلات سلامتی یا داروهای خاص ممکن است در جذب ویتامین های محلول در چربی دچار مشکل شوند، می توانند این روغن را در رژیم غذایی خود بگنجانند. روغن ام سی تی به عنوان نوعی حامل برای این ویتامین های محلول در چربی (A ، D ، E ، K) عمل می کند و به آنها کمک می کند تا به روده بزرگ جذب شوند. جذب بهتر به معنای افزایش عملکرد سلول است و به بدن اجازه می دهد خود را به طور طبیعی ترمیم کند.

3- افزایش انرژی

اندازه کوچک روغن ام سی تی بسیار در قدرت تقویت انرژی آن موثر است. به خصوص اگر فعالیت های استقامتی بالایی را در سبک زندگی خود بگنجانید. ریچاردز توضیح می دهد: “از آنجا كه روغن MCT كوچك است ، بدن می تواند به آن دسترسی پیدا كند و با سرعت بیشتری از آن برای انرژی استفاده كند. از این طریق می تواند انرژی را در تمرینات ورزشی تقویت كند. اساساً ، بدن شما به عنوان منبع تغذیه به روغن ام سی تی نگاه می کند.

فواید روغن ام سی تی (MCT)

4- کمک به سوزاندن چربی

به عنوان یک ماده اساسی در رژیم کتوژنیک، روغن ام سی تی به دلیل ترکیب شیمیایی می تواند به بدن در چربی سوزی کمک کند. گاندری توضیح می دهد: برخلاف سایر چربی ها، روغن MCT مستقیماً از روده جذب شده و مستقیماً به كبد می رود و در آنجا به كتون تبدیل شده و به گردش خون در می آید.

به گفته ریچاردز ، برای رسیدن به کتوز ، بدن باید از طریق تمام ذخایر گلیکوژن شما تغذیه کند، که با یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات ممکن است مدتی طول بکشد. وی خاطرنشان کرد که افزودن روغن MCT به رژیم غذایی می تواند به بدن کمک کند تا سریعتر به این مرحله چربی سوزی برسد.

5- بهبود عملکردهای عصبی

تحقیقات نشان می دهد که چربی های سالم غذای کامل مغز هستند. به گفته ریچاردز ، از این طریق ، روغن ام سی تی می تواند به طور بالقوه به حافظه و شرایطی مانند آلزایمر کمک کند.

به گفته گاندری، كتون ها مولكول های كوچك محلول در آب هستند كه می توانند از سد خون مغز عبور كنند و در آنجا می توانند سوخت جایگزین مغز را فراهم كنند.

6- کاهش سطح گلوکز

اگرچه روغن ام سی تی نمی تواند مستقیماً سطح گلوکز خون را کاهش دهد، اما تولید کتون می کند. گوندری می گوید، تأثیر کلی افزایش میزان متابولیسم است که باعث کاهش قند خون می شود.

کاهش قند خون به دو دلیل می تواند اثر ثانویه مکمل با روغن ام سی تی باشد. اول، اگر از روغن ام سی تی استفاده می کنید ، ممکن است در طول روز کالری و کربوهیدرات کمتری مصرف کنید و منجر به کاهش گلوکز شود. روغن MCT می تواند به کاهش مقاومت به انسولین در افراد دیابتی کمک کند، که به بدن اجازه می دهد قند خون را با سرعت بیشتری کاهش دهد.

فواید روغن ام سی تی (MCT)

7- کمک به اثربخشی رژیم فستینگ یا روزه داری

اگر می خواهید رژیم فستینگ یا روزه داری را امتحان کنید ، حمایت از بدن با روغن ام سی تی می تواند به شما کمک کند تا مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. افزودن این روغن به رژیم شما می تواند به سبک رژیم و روزه داری بسیار کمک کند.