نقد سریال The Queen’s Gambit

نقد سریال The Queen’s Gambit

اسکات فرانک، نویسنده نامزد اسکار که قلم او منجر به خلق آثاری چون خارج از دید (ساخته استیون سودربرگ) گزارش اقلیت (اسپیلبرگ) و لوگان (جیمز منگولد) شده است، در مینی سریال جدید خود The Queen’s Gambit به سراغ اقتباس از رُمان شطرنجی والتر تویس تحت عنوان حرکت اول ملکه رفته است.

بازی شطرنج شهرت مهیجی ندارد. حتی اگر این بازی ذهنیِ رومیزی‌وار برای عده‌ای سرگرم‌کننده و جذاب باشد، اما تصور لذت بردن از یک فیلم یا سریال در مورد آن دشوار است. با این حال سریال جدید نتفلیکس کاری را انجام داده که افراد مخالف این بازی نیز مشتاق دیدن یا انجام آن خواهند شد. در واقع شطرنج می‌شود یک مدیوم برای موفقیت این اثر.

داستان سریال دنباله‌رو دختر نابغه و یتیمی به نام بت هارمن (آنا تیلور جوی) است که در دوران کودکی (دهه ۶۰ میلادی) راهی یتیم‌خانه می‌شود، و در آنجا به جای کارهای روتین با بازی شطرنج آشنا می‌شود. بازی که مسیر زندگی او را دچار یک چالش بزرگ می‌کند.

نقد سریال The Queen’s Gambit

اگرچه سریال جدید اسکات فرانک کمی آهسته و کُند به نظر می‌رسد، اما درام جذاب آن ارزش تماشا و توجه را دارد. این مینی سریال درام، نگاهی صریح به سوء مصرف مواد و اعتیاد دارد. در تعریف ساده‌تر سریال باید گفت: این یک قصه جذاب و گاهاً زیبا است که از بازی پادشاهان به عنوان مجرایی برای بیان یک داستان حیاتی و مرتبط با تاریکی‌های درون انسان بهره بُرده است.

از طرفی سریال The Queen’s Gambit به نابرابری جنسیتی و عدم توجه بنیانی به بانوان نیز توجه خاصی داشته است. چرا که داستان اصلی ماجرای یک قهرمان زن را در قلمرو تحت سلطه مردها به نمایش می‌گذارد.

چند قسمت اول در شکل گیری شخصیت بت هارمن نقش عمده‌ای دارد. او در یتیم‌خانه وقتی تنها و افسرده به دنبال روزنه امیدی است، با چند شخص روبرو می‌شود. شاید مهم‌ترین آنها دختری یتیم به نام جولین است که راه مصرف دارو آرام‌بخش را پیش پای او می‌گذارد. حتی با پیشرفت داستان، مادر خوانده او با بازی جالب ماریل هلر ( کاگردانِ پُر کارِ این روزهای سینما) که او نیز با سوء مصرف مواد و الکل روبرو است، تأثیر مهمی بر روی بت می‌گذارد.

در واقع این جزئیات باعث می‌شود که شخصیت ظریفی چون او، تنهایی و فشار روانی‌اش را زیر مصرف بی‌قاعده قرص و الکل بپوشاند. البته در این دوران تاریک، الیزابت به واسطه سرایدار جالب یتیم‌خانه، مهارت‌های خود را در شطرنج نیز کشف می‌کند. مهارتی که در اندک زمانی پرورش و تکامل می‌یابد.

نقد سریال The Queen’s Gambit

با پیش‌روی قصه آنا تیلور جوی توانسته در این نقش یک نوجوان باور پذیر و سپس یک زن جوان را به خوبی به نمایش بگذارد. تیلور جوی پیش از این توانسته بود با بازی در آثاری چون جادوگر و شکاف استعداد درخشان خود را نمایش دهد، اما بت در The Queen’s Gambit یکی از بهترین بازی‌های او تا به امروز است.

در بعضی مواقع اجرای رنگارنگ این بازیگر باعث می‌شود فکر کنید شخصیت او در طیف افراد اوتیسمی است، و در لحظه‌ای دیگر نبوغ او در علم شما را شگفت‌زده می‌کند. شخصیت بت با بازی آنا تیلور جوی در طول سریال، از مظلوم بی‌گناه به شکسته دست روزگار تبدیل می‌شود. و این تغییرات به درستی در سریال به بیننده منتقل شده‌اند.

اسکات فرانک توانایی رو به رشد شطرنج بت را به روش‌های منحصر به فردی تجسم می‌کند که همچنین استعاره‌هایی برای رشد او به عنوان یک زن و همچنین تبار وی در اعتیاد است.

نقد سریال The Queen’s Gambit

از طرفی این سریال به واسطه فهم درست اسکات فرانک و فیلمبردارش از فرم، تبدیل به یک شخصیت بصری زیبا شده است. اگر از شروع یک نمایش هفت ساعته در مورد شطرنج احساس ترس و وحشت می‌کنید، باید بدانید انتخاب‌های پویای کارگردان باعث می‌شود مسابقات شطرنج مانند بهترین صحنه‌های اکشن و پُر تنش در بهترین فیلم‌های ورزشی به نظر برسند.

تدوین درست، تَعدُد لوکیشن و زیبایی صحنه و تصاویر، به همراه یک درام خوش محتوا باعث می‌شود این سریالِ به ظاهر سنگین و کسل‌کننده تبدیل به کاری سرگرم‌کننده برای شما شود. حتی دوره زمانی در این سریال تقریباً خودش یک شخصیت است.

در واقع از قسمت سوم شما به عنوان بیننده خود مشتاق دیدن ادامه این روایت رقابتی خواهید شد. البته جدا از بحث پرداخت موفق شخصیت مرکزی و همچنین پویایی بصری سریال، عامل مهم دیگر در افزودن پیشرانه و پویایی به صحنه‌های این سریال، موسیقی متن جذاب و عالی کارلوس رافائل ریورا در طول نمایش است. هرجا که نیاز است سریال هیجان را بالا ببرد – موسیقی عامل اصلی این تعاملات می‌شود.

البته این سریال در تمام بخش‌ها در کمال و شکوه نیست. یکی از نکات ضعف عمده سریال تمرکز بی‌اندازه به پرداخت شخصیت بت و عدم پرداخت شخصیت‌های مکمل دیگر است.

این ایراد زمانی بیشتر به چشم می‌آید که این شخصیت‌ها در دل قصه به طُرُق مختلف جلوی شخصیت مرکزی سبز می‌شوند و او را به چالش می‌کشند. چالش‌هایی که به واسطه ناشناس بودن رفتار شخصیت‌هایش برای بیننده به شدت گیرا نمی‌شوند.

همچنین اجراهای تیم بازیگری به جز دو سه موردِ قابل ستایش – همه از یک طیف به شدت معمولی و فراموش شدنی برخوردار هستند. البته بازی‌ها زننده یا بد نیست. اما با توجه به مضمون و محتوای قوی سریال از کیفیت پایینی برخوردار است.

نقد سریال The Queen’s Gambit

بدون شک این سریال بدون موضوع شطرنج هم یک درام تاریخی درگیر‌کننده بود. اما اقتباس موفق اسکات فرانک در غالب مینی سریال هفت قسمتی باعث شده بیننده با جزئیاتی سرگرم‌کننده چون شطرنج، نبوغ، فساد شخصیتی و اِلمان‌های فرهنگی منفی در جامعه غربی روبرو شود.

اگرچه رُمان والتر تویس خیالی است، و مبنای واقعی ندارد. اما گامبی ملکه همان شور و حال شاهانه‌ای را که در سریال The Crown دیده‌ایم ارائه می‌دهد. همچنین داستان اعتیاد و مبارزه با نبوغِ در آن نیز یادآور آثاری چون شرلوک است.

در نتیجه باید بگویم، این یک سریال نادر است که می‌تواند شکل خاصی از نبوغ بیمار‌گونه را بدون ریزش بیننده، و به شکل سرگرم‌کننده به نمایش بگذارد. ما در گامبی ملکه شاهد شخصیتی هستیم که در سیستم عجیب قرن بیستم، نقش یک پیاده نظام بی‌قدرت را دارد، اما نبوغ او باعث درخشش می‌شود.

نقد سریال The Queen’s Gambit

دنیای طاقت فرسای شطرنج رقابتی بارزترین صحنه برای روایت یک داستان درامِ سیاه نیست، اما The Queen’s Gambit یک سریال غالباً سرگرم‌کننده است که توانسته از محتوایش بهترین استفاده را ببرد.

 

 

 

بدون شک این یک قصه ناخوشایند و دلخراش است. اما باید به پیام سریال احترام گذاشت. پیامی که می‌گوید: حتی در صورت ملکه شدن، ایستادن روی تخته خالی فایده‌ای ندارد. پیامی که می‌گوید شما با همه داشته‌هایتان بدون بقیه مجموعه پُشت‌سرتان چیزی نیستید. پس با این اوصاف اگر یک درام شطرنجی سرگرم‌کننده با محتوای جذاب می‌خواهید، این سریال خوراک چند ساعتِ شما را جور خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی: