نوشیدن آب و کاهش وزن

نوشیدن آب و کاهش وزن

نوشیدن آب و کاهش وزن

شاید شما هم شنیده باشید که نوشیدن آب به کاهش وزن کمک میکند. در حقیقت ،30 تا 59 درصد از بزرگسالان ایالات متحده که سعی در کاهش وزن دارند، مصرف آب خود را افزایش می دهند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که نوشیدن آب بیشتر می تواند باعث کاهش وزن و حفظ وزن شود. در این مقاله به استناد WW درباره اینکه چطور نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند، صحبت خواهیم کرد.

با نوشیدن آب می توانید کالری بیشتری بسوزانید

در بزرگسالان نشان داده شده است كه در مدت زمان 10 دقيقه نوشیدن آب، مصرف انرژي استراحت 24-30٪ افزايش مي يابد. در این راستا مطالعه ای بر روی کودکان دارای اضافه وزن انجام شده است، که نتیجه آن افزایش 25 درصدی مصرف انرژی استراحت پس از نوشیدن آب سرد را نشان داده است.

یک مطالعه دیگری بر روی زنان دارای اضافه وزن انجام شد که در آن اثرات افزایش مصرف آب به بیش از 1 لیتر در روز را بررسی کرد. در این مطالعه هیچ تغییری در سبک زندگی این گروه ایجاد نشده و تنها تغییر افزایش میزان نوشیدن آب در آنهاست. به این خاطر نتایج حاصل از این مطالعه قابل اتکا می باشد.

نتیجه این مطالعه نشان داد که طی یک دوره 12 ماهه، نوشیدن آب بیش از 1 لیتر در روز سبب کاهش وزن به میزان 2 کیلوگرم در آن ها گردید.

علاوه بر این، هر دو مطالعه فوق نشان می دهد که نوشیدن 0.5 لیتر آب منجر به سوختن 23 کالری می شود.

این نتایج ممکن است در هنگام سرد بودن آب چشمگیرتر نیز باشند. وقتی آب سرد می نوشید، بدن شما از کالری اضافی برای گرم کردن آب تا دمای بدن استفاده می کند.

نوشیدن آب قبل از غذا اشتها را کاهش میدهد

برخی افراد ادعا می کنند نوشیدن آب قبل از غذا اشتها را کاهش می دهد. به نظر می رسد واقعیتی در پشت این ادعا وجود دارد، اما تقریباً بیشتر در افراد میانسال این موضوع صدق میکند.

مطالعات در افراد بزرگسال نشان داده است که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی ممکن است کاهش وزن را 2 کیلوگرم در طی 12 هفته افزایش دهد.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان دارای اضافه وزن و چاقی در میان سالی که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشیدند در مقایسه با گروهی که آب زیادی بیشتری نمی نوشیدند، 44٪ وزن بیشتری از دست دادند.

همچنین مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن آب قبل از صبحانه میزان کالری مصرف شده در طول وعده غذایی را تا 13٪ کاهش می دهد.

نوشیدن آب و کاهش وزن

چه مقدار آب باید بنوشید؟

بسیاری از مقامات بهداشتی نوشیدن هشت لیوان آب (حدود 2 لیتر) در روز را توصیه می کنند. با این حال ، این تعداد کاملا تصادفی است. مانند بسیاری از موارد، نیاز به آب کاملاً به فرد بستگی دارد.

به عنوان مثال ، افرادی که زیاد عرق می کنند یا به طور منظم ورزش می کنند ممکن است به آب بیشتری نسبت به افرادی که تحرک زیادی ندارند ، نیاز داشته باشند. افراد مسن و مادران شیرده نیز باید میزان مصرف آب خود را با دقت بیشتری کنترل کنند.

بخاطر داشته باشید که از بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها مانند قهوه، چای، گوشت، ماهی، شیر و به ویژه میوه و سبزیجات نیز آب دریافت می کنید.

اگر متوجه شدید که سردرد دارید، روحیه خوبی ندارید، دائماً گرسنه هستید یا در تمرکز مشکل دارید، ممکن است از کم آبی خفیف رنج ببرید. نوشیدن آب بیشتر ممکن است به رفع این مشکل کمک کند.

بر اساس مطالعات انجام شده، نوشیدن 1-2 لیتر آب در روز باید برای کاهش وزن کافی باشد.

همچنین ، نوشیدن بیش از حد آب نیز توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث مسمومیت آب شود. این حتی باعث مرگ در موارد شدید مانند مسابقه های نوشیدن آب شده است.

نوشیدن آب و کاهش وزن

به طور خلاصه

آب می تواند برای کاهش وزن مفید واقع شود.

صد در صد فاقد کالری است ، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و حتی اگر قبل از غذا مصرف شود ممکن است اشتهای شما را سرکوب کند.

وقتی جای نوشیدنی های شیرین را با آب می گیرید، مزایای آن حتی بیشتر است. این یک روش بسیار آسان برای کاهش قند و کالری است.

با این حال، به یاد داشته باشید که اگر نیاز به کاهش وزن قابل توجهی دارید، این روش کافی نیست و باید کارهای دیگری مانند ورزش و رژیم غذایی انجام دهید.