چاپ عکس روی چوب در منزل

چاپ روی چوب در منزل

چاپ عکس روی چوب در منزل

چاپ عکس روی چوب در منزل

امروزه استفاده از چوب در دکوراسیون منزل بسیار ترند و مورد استقبال واقع شده است. همچنین استفاده از اکسسوری های چوبی نیز جذابیت بسیار و طرفداران خاص خود را دارد. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به این سبک از دکوراسیون مدرن علاقه دارید حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید عکس مورد علاقه تان را بر روی یک قطعه چوب چاپ کرده و به دیوار اتاقتان بیاویزید و ندانید چطور می شود اینکار را انجام داد!

پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با روش های مختلف چاپ عکس روی چوب آشنا شوید.

روش های چاپ عکس روی چوب

برای چاپ عکس روی چوب روش های مختلفی وجود دارد و تفاوت آنها با یکدیگر در کیفیت چاپ عکس بر روی آن می باشد. در اینجا چندین روش آسان و با استفاده از کمترین متریال را به شما  آموزش خواهیم داد.

از جمله این روش ها عبارتند از:

  • چاپ عکس روی چوب با استفاده از استون
  • چاپ عکس روی چوب با استفاده از حرارت
  • چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب چوب
  • چاپ عکس روی چوب بوسیله دستگاه حکاکی لیزری

در تمامی روش های بالا، برای انتقال تصویر به چوب، به عکس دلخواه که توسط پرینتر لیزری بر روی کاغذ چاپ شده است احتیاج داریم.

نکته ای که در پرینت طرح باید به آن توجه کرد، آن است که عکس با کیفیت بالا و به صورت قرینه (Mirror) چاپ گردد.

چاپ عکس روی چوب با استفاده از استون

در این روش عکسی که با کیفیت بالاتر از 300dpi چاپ گردیده است را به وسیله چسب بر روی قطعه چوب مد نظر فیکس می نماییم. سپس پنبه را به استون آغشته کرده و بر پشت عکس به آرامی حرکت می دهیم.

به این ترتیب تصویر به چوب منتقل می شود و می توانیم کاغذ را از چوب جدا کنیم.

چاپ عکس روی چوب در منزل

چاپ عکس روی چوب با استفاده از حرارت

یکی دیگر از روش های انتقال تصویر به چوب، استفاده از حرارت می باشد که روشی دیرینه جهت انتقال تصاویر به حساب می آید. در این روش، طرح پرینت گرفته شده را بر روی چوب فیکس می نماییم، سپس اتوی داغ را بر روی طرح می کشیم تا تصویر به طور کامل به چوب منتقل گردد.

در این روش بهتر است برای پرینت لیزری طرح، از کاغذهای سابلیمیشن استفاده نمود. زیرا این نوع کاغذ ها کمترین میزان جذب جوهر را داشته و عمل انتقال تصویر را با کیفیت بهتری انجام خواهند داد.

چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب چوب

این روش جزء ساده ترین روش های چاپ تصویر روی چوب و در عین حال با کیفیت ترین روش های آن می باشد. برای درج عکس با استفاده از این روش، ابتدا سطح چوب مورد نظر را به چسب چوب رقیق شده با آب آغشته می نماییم.

توجه نمایید که یک لایه نازک چسب بر روی چوب باقی بماند. پس از آن تصویر پرینت شده را بر روی قطعه چوپ میچسبانیم، بوسیله یک کارت بر روی سطح عکس می کشیم تا حباب هوا بر زیر کار باقی نماند.

 

در این مرحله تا زمان خشک شدن چسب صبر می کنیم. پس از آن مقداری سطح کار را نمناک کرده و بوسیله مسواک، برس و یا دست بر روی کاغذ میکشیم تا کاملا از سطح چوب جدا شود و تنها طرح بر روی چوب باقی بماند.

چاپ عکس روی چوب در منزلدر روش آخر که استفاده از دستگاه حکاکی لیزری می باشد، تصویر مورد نظر بوسیله دستگاه حکاکی و برش لیزری بر روی سطح چوب حکاکی و در واقع سوخته نگاری می شود.

پس از اینکه بوسیله یکی از روش های فوق تصویر مدنظر بر روی چوب چاپ گردید برای استحکام و محافظت بیشتر کار می توانید از وارنیش پایه آب یا پایه تینر، رزین اپوکسی، کریستال سرونیک، کیلر و … استفاده نمایید.