چرخه حیات گل آفتابگردان

چرخه حیات گل آفتابگردان

چرخه حیات گل آفتابگردان

گل آفتابگردان به دلیل ساقه های بلند و شکوفه های زرد و روشن مشهور هست. جدا از زیبایی گل ، دانه های آن بسیار مغذی هستند. اگرچه گل آفتابگردان در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد ، اما گیاه سختی است و در برابر آب و هوای خشک و اکثر انواع خاک مقاومت می کند. در این مقاله در مورد چرخه زندگی گل آفتابگردان و مراقبت بهتر از آن صحبت کرده ایم.

گل آفتابگردان در تمام تابستان و اوایل پاییز شکوفا می شود. برای یادگیری نحوه مراقبت و استفاده از گل آفتابگردان در زندگی روزمره می توانید مراحل مختلف چرخه زندگی آفتابگردان را بخوانید. به عنوان مثال هدیه دادن گل آفتابگردان یک روش عالی برای نشان دادن اهمیت دوست خود است. رنگ زنده این گیاه شناخته شده مطمئناً هر اتاقی را روشن می کند.

مراحل حیات گل آفتاگردان

آفتابگردان در طول چرخه زندگی خود پنج مرحله را طی می کند. مرحله جوانه زدن زندگی آفتابگردان را آغاز می کند. مرحله رویشی سپس هنگامی که گیاه برگ رشد می کند صورت می گیرد. بلافاصله بعد ، مرحله تولید مثل ایجاد می شود و جوانه گل تشکیل می شود. مرحله شکوفایی دنبال می شود و گل کاملاً رشد می کند. پس از پایان فصل ، می توانید دانه ها را برای استفاده شخصی برداشت کنید.

چرخه حیات گل آفتابگردان

مرحله جوانه زنی

هنگامی که بذر آفتابگردان را کاشتید ، مرحله جوانه زنی چرخه حیات گل آغاز می شود. این مرحله تا هشت روز طول می کشد. در طول جوانه زنی ، ریشه ها از بذر ایجاد می شوند و یک شاخه از سطح خاک عبور می کند. شاخه به دنبال نور خورشید است زیرا همه گیاهان برای رشد به نور خورشید نیاز دارند. جوانه زنی معمولاً از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت اتفاق می افتد، این بستگی به زمان کاشت بذر دارد.

مرحله رویشی

پس از جوانه زنی ، مرحله رویشی چرخه زندگی آفتابگردان رخ می دهد. گیاه شما پس از نفوذ در خاک ، نزدیک به 13 روز هنوز یک نهال خواهد بود. این قسمت اولیه از مرحله رویشی را ظهور رویشی می نامند.

هنگامی که گیاه اولین برگ خود را که طول آن حداقل چهار سانتی متر است تشکیل داد ، گیاه رسماً در مرحله رویشی یک (V1) قرار دارد. هنگامی که گیاه دو برگ رشد می کند که حداقل چهار سانتی متر طول دارند ، به مرحله رویشی دو (V2) و غیره می روند.

چرخه حیات گل آفتابگردان

اگر آفتابگردان خود را در ماه فروردین یا اردیبهشت بکارید ، مرحله رویشی در ماه اردیبهشت یا اوایل ماه خرداد رخ می دهد.

مرحله تولید مثل

مرحله تولید مثل وقتی تشکیل می شود که یک جوانه بین خوشه برگ های گیاه تشکیل می شود. جوانه ها ممکن است در ابتدا ظاهری شبیه به ستاره داشته باشند ، اما پس از اتمام مرحله تولید مثل ، می بینید که جوانه شما به گیاه ساقه بلند و شکوفه زرد تبدیل شده است که به خوبی می شناسید.

حدود سی روز طول می کشد تا یک گل آفتابگردان شکوفا شود. مرحله تولید مثل در ماه خرداد آغاز می شود و در تیر یا مرداد پایان می یابد.

مرحله شکوفایی

هنگامی که آفتابگردان شما شکوفا شد، حدود 20 روز فرصت خواهید داشت تا از زیبایی گل لذت ببرید. مرحله شکوفایی این فرصت را برای زنبورها فراهم می کند تا گل را گرده افشانی کنند و دانه ها را بارور کنند. وقتی پشت سر آفتابگردان زرد شد ، می دانید که دانه ها در حال رسیدن هستند.

مرحله شکوفایی بهترین زمان برای استفاده از شکوفه های زرد آفتابگردان است. می توانید گل های خود را در گلدان قرار دهید ، آنها را در یک دسته گل هدیه دهید یا برای پاییز یک تاج گل درست کنید.

چرخه حیات گل آفتابگردان

مرحله برداشت

برای برداشت دانه های آفتابگردان خود صبر کنید تا آفتابگردان افتاده و قهوه ای شود. سپس ، ساقه را جدا کنید و 10 سانتیمتر از سر آفتابگردان دور شوید. باید سر آفتابگردان را به صورت وارونه در کیسه ای خشک و قابل تنفس نگهداری کنید.

دانه های شما باید ظرف 110 تا 125 روز پس از کاشت گل آماده برداشت شوید. این بدان معناست که اگر بذرهای خود را در اردیبهشت ماه بکارید ، آفتابگردان در اوایل یا اواسط ماه مرداد می میرد و باید در اواخر ماه مرداد یا شهریور بذر آماده برداشت داشته باشید. از آنجا که آفتابگردان گیاهان یک ساله هستند ، باید سال به سال دوباره کاشته شوند.

چرخه حیات گل آفتابگردان

نکاتی درباره آفتابگردان

  • در دوره رشد گل به طور منظم آفتابگردان را آبیاری کنید.
  • اگر گل آفتابگردان خود را در خاک ضعیف می کارید ، کود اضافه کنید.
  • پشت سر گل را از نظر زردی بررسی کنید تا رسیدن بذر را تشخیص دهید.
  • سر گلها را به صورت وارونه در یک مکان گرم و خشک آویزان کنید و بذرها را در یک کیسه بریزید.

راه های استفاده از آفتابگردان

وقتی در تابستان آفتابگردان می کارید ، می توانید شکوفه های بزرگ را برداشت کرده و از اوایل پاییز به روش های مختلفی از آنها استفاده کنید. شما می توانید آفتابگردان را به یکی از دوستان یا یکی از عزیزان خود هدیه دهید ، خانه خود را با رنگ زرد خوشایند آنها تزئین کنید و یا آنها را در یک مراسم جشن قرار دهید.

چرخه حیات گل آفتابگردان

هدیه دادن

هدیه دادن گل آفتابگردان بهترین راه برای نشان دادن کسی است که فکرش را می کنید. گل آفتابگردان نماد قدرت ، پرستش و وفاداری است ، بنابراین برای دوستان ، خانواده و شرکای عاشقانه معنای احساسی دارند.

چرخه حیات گل آفتابگردان

دکوراسیون و تزئینی

از گلهای آفتابگردان معمولاً در تزئینات پاییزی مانند تاج گل و دسته گل پاییزی استفاده می شود. تن زرد روشن آنها با قهوه ای های عمیق و نارنجی های پاییز مطابقت دارد. شما می توانید آفتابگردان ها را در چیدمان میز خود بگنجانید ، آنها را روی قفسه خود بگذاریذ یا با قرار دادن آنها در بیرون درب منزل ، از مهمانان پذیرایی کنید.

عروسی

اگر می خواهید یک عروسی روستایی یا وینتیج یا در فضای باز برگزار کنید ، گل های آفتابگردان می توانند یک پیشنهاد عالی برای دسته گل شما باشند. وقتی از راهرو پایین می روید گلها در دسته گل شما جلوه زیبایی دارد و یک عنصر طبیعی را برای مراسم شما به ارمغان می آورند. استفاده از گل آفتابگردان برای دسته گل عروسی ، روز خاص شما را برای همه کسانی که در آن شرکت می کنند به یاد ماندنی می کند.

چرخه حیات گل آفتابگردان

تماشای رشد یک گل آفتابگردان از یک نهال تا بلوغ کامل یک تجربه ارزشمند است. چرخه زندگی آفتابگردان صبر و نگهداری مناسب یک گیاه را به شما یاد می دهد. هنگامی که گل شکوفا شد ، می توانید گل های آفتابگردان خود را هدیه دهید و خانه خود را با آنها تزئین کنید. سپس ، می توانید بذرها را برداشت کرده و سال آینده فرآیند را دوباره شروع کنید.