10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

از گذشته حضور بانوان در صنعت مورد استقبال قرار نگرفته است اما با این وجود همیشه زنان با ورود خود به صنعت و شکستن کلیشه ها و هنجارهای جنسیتی تغییر و تحول بسیاری را ایجاد می نمایند.

صنعت طراحی و دکوراسیون داخلی با حضور این بانوان و ایجاد سبک های فوق العاده به طور چشمگیری دچار تغییر و تحول گردید.

در این مقاله با زنانی که در این صنعت به طور چشمگیر تاثیرگذار بوده اند، آشنا خواهیم شد.

1- السی د ولف Elsi De Wolfe

السی د ولف از جمله کسانی است که بدون نام اون لیست طراحان داخلی ناقص خواهد ماند. او کار حرفه ای خود را از بازی بر روی صحنه تئاتر آغاز کرد. در سال ۱۸۹۰ با مرگ پدرش تصمیم گرفت جدی تر این حرفه را دنبال کند چرا که با مشکلات مالی روبه رو شده بود. این دوران یک دوست و حامی خوب به او هدیه داد و آن هم کسی نبود جز الیزابت ماربری، که او هم تئاتری بود و السی چهل سال بعد را در کنار او بود.

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

بسیاری از منتقدین معتقدند آنچه باعث شد السی د ولف تا چهل سالگی در حرفه بازیگری بماند، نه زیبایی و نه استعداد او، بلکه لباس های متفاوت و به روزی بود که می پوشی و برای خرید آنها به فرانسه سفر می کرد. به طوری که بعد از مدتی دیگر بازیگران تئاتر هم سعی کردند از سبک او در لباس پوشیدن پیروی کنند. همچنین در سال ۱۹۳۵ او به عنوان خوش لباس ترین زن جهان انتخاب شد. در سال ۱۹۰۵، السی بازیگری را برای همیشه کنار گذاشت و به پیشنهاد دوستانش به سراغ حرفه دکوراسیون داخلی رفت که در آن زمان تا حد زیادی در انحصار مردان بود.

یکی از اولین و شاخص ترین کارهایی که انجام داد مربوط به اولین کلوب بانوان در نیویورک (The Colony Club) بود که با کمک یکی از دوستانش طراحی آن به او محول شد. اینجا بود که السی سبک دکوراسیون انقلابی خود را اجرایی کرد و همه را با هنر و ایده های متفاوتش شگفت زده کرد. بعد از این کار در طول سال های بعد او طراحی دکوراسیون داخلی منازل، کلوب ها و فضاهای تجاری زیادی را در سراسر آمریکا و همچنین اقامتگاه خودش را در فرانسه ( Villa Trianon ) به سرانجام رساند. در سال ۱۹۱۳ شهرت او به حدی رسیده بود که وسعت دفتر کارش چند برابر شد و یکی از ثرتمندترین افراد آمریکا به او بزرگ ترین موقعیت کاری اش را که انجام طراحی داخلی منزلش بود، پیشنهاد کرد.

 

 

 

2- دوروتی دراپر Dorothy Draper

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

خانم دوروتی دراپر متولد سال 1889 از بانوان دکوراسیون داخلی آمریکا بود. او از نظر سبک شناسی بسیار ضدمینیمالیسم بود و در طراحی های خود از رنگ های روشن، پر شور و چاپ های بزرگ استفاده می کرد. او از کاشی های سیاه و سفید، گچ بری های روکوکو و … استفاده می کرد. عناصر طراحی که اکنون از سبک شناسی دکوراسیون داخلی هالیوو ریجنسی به شمار می آید. او سبک خود را با نام “باروک مدرن” ایجاد کرد.

یکی از مشهورترین طرح های دوروتی دراپر هتل گرینبریر در وین سولفور اسپرینگز ، ویرجینیا غربی بود. در طول جنگ جهانی دوم به عنوان بیمارستان نظامی مورد استفاده قرار گرفت. پس از جنگ ، چسپیک و راه آهن اوهایو املاک را دوباره خریداری کردند و دوروتی دراپر برای تجدید تزئین کل استراحتگاه حفظ شد. او همه چیز را از جلد کتاب های کبریت گرفته تا منوها تا لباس کارمندان طراحی کرد. دراپر در 16 ماه گرینبری را تغییر شکل داد. دراپر در ازای کارش در گرینبریر بالاترین هزینه پرداختی به یک دکوراتور را دریافت کرد.

 

 

 

3- ویلر Candace Wheeler

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادنددر آمریکا، Candace Wheeler یکی از اولین طراحان داخلی و طراحان دکوراسیون داخلی  زن بود و به ایجاد سبک جدید طراحی داخلی و دکوراسوین داخلی آمریکایی کمک کرد. او در توسعه دوره های هنردکوراسیون داخلی  برای زنان در تعدادی از شهرهای بزرگ آمریکا نقش مهمی ایفا کرد و به عنوان یک مقام ملی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی شناخته شد.

تأثیر وی به عنوان یک طراح دکوراسیون داخلی تاثیرمهمی در حرفه جدید، دکوراسیون خانه و طراحی دکوراسیون منزل داشته است ، وی یک کتابچه راهنمای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل توسط ادیت وارتون با معمار اوگدن کدممن در سال 1897 در آمریکا منتشر کرد. در این کتاب، نویسندگان طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، به خصوص اتاق هایی که با پرده های سنگین پنجره تزئین شده بودند، دکوراسیون پنجره های ویکتوریا، مبلمان ویفر بریک و brac و پر از سفال را محکوم کردند. آنها استدلال کردند که چنین اتاق هایی بر روی مبل های فضای برنامه ریزی مناسب و طراحی معماری و دکوراسیون تاکید می کنند و بنابراین ناراحت کننده و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

4- سیستر پریش Sister Parish (Dorothy Kay Kinnicutt)

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

دوروتی کی کنیکات بیشتر با نام مستعار “خواهر” شناخته می شد و با نام پریش ازدواج کرد. وی در سال ۱۹۱۰/۷/۱۵ در آمریکا متولد شد و در سال ۱۹۹۴/۹/۸ دار فانی را وداع گفت. بانوی طراح داخلی مشهور آمریکایی که سبک منحصر به فردی برای خود ایجاد کرد که بعدها به سبک کانتری آمریکایی معروف شد.

از جمله کارهای او طراحی داخلی کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری جان اف کندی می توان نام برد.

 

 

 

5- شارلوت پریاند Charlotte Perriand

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

شارلوت پریاند (۲۴ اکتبر ۱۹۰۳–۲۷ اکتبر ۱۹۹۹) معمار و طراح فرانسوی بود. کار وی با هدف ایجاد فضاهای کارآمد برای زندگی بود با این عقیده که طراحی بهتر به ایجاد جامعه بهتر کمک می‌کند. وی در مقاله خود با عنوان ” هنر زندگی” (به فرانسوی: “L’Art de Vivre “)، در سال ۱۹۸۱، اظهار داشت: “گسترش هنر سکونت هنر زندگی است – زندگی در هماهنگی با ژرف‌ترین نیازهای انسان و با محیط پذیرفته شده یا ساختگی وی.

طراح فرانسوی ، شارلوت پریاند ، اجازه نداد که شک و تردید اولیه در مورد جنسیت او مانع از عبور مرزهای طراحی در دهه های 1920 و 30 شود. او به همان اندازه که از مواد طبیعی الهام گرفته از زمان سپری شده در کوههای ساوی فرانسه ، با موفقیت در طراحی های خود از فلزات و اشکال هندسی استفاده کرد. او با استفاده از مواد و اشکال سنتی مردانه ، در صنعت طراحی سر و صدا ایجاد کرد ، جایی که همچنان به فشار و بازآفرینی ظاهر خود برای دهه ها ادامه می داد.

 

 

 

6- نانسی لنکستر Nancy Lancaster

نانسی لنکستر ظاهر کشور را محبوب و محبوب تر کرد. او کشور زیبایی از اشرافیت انگلیس و کشور آمریکایی را مخلوط کرد و فضای داخلی زیبا و باغهایی را به زیبایی ایجاد کرد. به نظر می رسد تعریف او با سبک های امروزی کشور مزارع یا کلبه های مختلف متفاوت است ، اما ریشه این سبک ها به آنچه لانکستر دهه ها قبل آغاز کرده است برمی گردد.

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

7- آندری پاتمن Andree Putman

اندری پاتمن با دیدگاه بی تردید سرشار از هوش، ظرافت، سلیقه، نظم و ترتیب، طراحی داخلی فرانسه را از باید ها و شایدهای تعریف شده برای آن و از قید بندهای دلگیر و خسته کننده آن رها ساخت.
او پیش از اینکه به عنوان خبرنگار در معروفترین مجله طراحی داخلی فرانسه آغاز به کار کند از شکوفایی در حرفه موسیقی لذت می برد.پیش از آغاز سبک شخصی خود مدت کوتاهی را نیز به طراحی نورپردازی صحنه ی تئاتر پرداخت، درسال 1978 در کنار نامدارترین فروشگاه ها و نمایندگی های تولیدات داخلی فرانسه او اولین استودیوی طراحی خود را تحت عنوان E-Cart افتتاح نمود.

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

E-Cart در کنار فعالیت های خود، طرح های مبلمان از طراحان گمنام سال های ابتدایی قرن بیستم را به چاپ می رساند.
پاتمن مسئولیت احیا و حرمت گذاری به آثار نام آوران طراحی همچون Jean-Michel Frank, Eileen Gray and Mariano Fortune را با تولید مجدد تعدادی از بهترین آثار آن ها به صورت انفرادی پذیرفت.
زمانی که او برای Ian Schrager در هتل مورگان کار می کرد ماموریت طراحی داخلی هتل را پذیرفت و اینگونه شد که طراحی داخلی اندری پاتمن از توکیو تا نیویورک شهرت یافت.

8- ایندیا مهدوی India Mahdavi

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

ایندیا مهدوی ارشیتكت و طراحی است كه در ایران به دنیا امده و ریشه ایرانی مصری دارد.وی خود را مخلوطی انگلیسی ایرانی مصری می داند كه در فرانسه زندگی میكند.
اومی گوید غرور ایرانی زیبایی شناسی فرانسوی و شوخ طبعی و نرمش مصری ها را با خود دارد.او كه در شغلش بسیار مؤفق است از تاثیر فرهنگ های متفاوت بر سلیقه كاری اش گفته و این موضوع را منبع خلاقیت خود می داند.

ایندیا مهدوی شركتش را با نام imh در سال 1999 تاسیس كرد و به دلیل پروژههای متنوع بین المللی اش معروفیت خود را كسب كرد. او در زمینه های زیادی از جمله معماری معماری داخلی مبلمان و همچنین طراحی اشیا فعالیت می كند و این پهنه وسیع فعالیت را چیزی جز كارهایش نشان نمی دهد.

به طور كلی اثار ایندیا مهدوی بر اساس تخیل و گمان پایه گذاری شده اند و همین امر سبب ایجاد فضاهایی ظریف و روان در اثارش شده است.

ایندیا مهدوی تنها به واسطه ی چیدمان به معماری داخلی نمی پردازد بلکه با طراحی هر وسیله و مبلمان، افکار خود را در زمینه شغلی اش به نمایش می گذارد. او معتقد است طراحی های وی بر افکارش متمرکز است و برای طراحی باید تعادلی بین سلیقه مردان و زنان در نظرگرفت. وی از مهم ترین و معروف ترین طراحان داخلی در زمینه رستوران و کافه ها نیز می باشد. از مشهورترین کارهای او می توان به رستوران ژرمن پاریس اشاره کرد که با همکاری مجسمه ساز مطرح خاویر ویهان طراحی آن صورت گرفته است.

9- کلی هوپن Kelly Hoppen

کلی هوپن (Kelly hoppen) در 28 جولای در Cap Town آفریقای جنوبی متولد شد، در سن 2 سالگی همراه با خانواده به لندن مهاجرت کرد ولی بعد از مدتی به علت فوت پدر به آفریقای جنوبی بازگشت.

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

هوپن کار خود را در 16 سالگی با طراحی داخلی آشپزخانه منزل یک دوست خانوادگی آغاز کرد. تا کنون تعداد زیادی از افراد معروف زیادی مانند دیوید و ویکتوریا بکام و مارتین شاو طراحی داخلی منزل خود را به هوپن سپرده­‌اند. مارتین شاو از اولین مشتریان هوپن بوده ­است. کلی هوپن تاکنون تعداد بسیار زیادی خانه مسکونی، قایق و جت شخصی طراحی کرده­ است. در عین حال او طراح پروژه­ های تجاری زیادی از قبیل هتل­‌ها، رستوران‌ها و دفاتر کار در سراسر دنیا بوده ­است. او همچنین در جشن سالگرد نود سالگی میکی موس شخصیت معروف والت دیزنی با این کمپانی همکاری کرده ­است.

اولین کتاب او در 1997 با نام “ملاقات شرق با غرب” (East Meets West) به چاپ رسید. این کتاب الهام گرفته از سفرهای او به اروپا و آسیا است. هوپن در این کتاب به نوعی طراحی داخلی غربی و شرقی را با هم تلفیق کرده­ است. تلفیقی که نمودهای آن را می­‌توان در انتخاب رنگ‌­ها، مواد، الگوها و مبلمان یافت. از کتاب‌های معروف دیگر او می‌توان به “کلاس طراحی تکمیلی کلی هوپن- چگونه به خانه رویاهای خود دست یابیم” Kelly Hoppen Design Masterclass – How to Achieve the Home اشاره کرد.

هوپن تاکنون موفق به دریافت جوایز و افتخارات زیادی در زمینه طراحی داخلی شده ­است. جوایزی مانند جایزه طراحی داخلی Andrew Martin در سال 1996، زن موفق اروپا در سال 2007، جایزه دکوراسیون برتر ELLE و جایزه طراح سال Grazia را از آن خود کرده ­است. او در سال 2015 موفق به کسب مقام 35 ام در لیست 100 نفری کارآفرینان برتر بریتانیا شد.

 

10- کلی ورستلر Kelly Wearstler

کلی ورستلر (Kelly Wearstler)، یکی طراحان برجسته دکوراسیون داخلی و جواهرات است. او شخصیت پر جنب و جوش و سر نترسی دارد. طراحی های کلی حسی غریزی و جسورانه دارد و تعابیر جدیدی از نور و رنگ و فرم می آفریند. وستلر طراح بسیاری از خانه های لوکس هالیوودی است و گوئن استفانی و کمرون دیاز از جمله مشتریان او به شمار می روند. این طراح با استعداد – خود – در عمارتی زندگی می کند که تاریخچه هالیوودی هیجان انگیزی را پشت سر گذاشته است و اکنون مخزن بزرگ از گنجینه های سینمایی و ابداعات بی نظیر اوست.

10 خانم که صنعت دکوراسیون داخلی را تغییر دادند

ورستلر ۵۲ ساله در سال ۲۰۰۲ با طراحی داخلی هتل ویسروی (ViceroyHotel) در سانتامونیکا انفجاری از درخشش و رنگ بر پا کرد و به این شکل خودش را در عرصه طراحی داخلی مطرح کرد. او در طراحی داخلی این هتل نسخه ای کلاسیک از سبک هالیوودی را از فیلتر دید تئاتری خودش گذرانده و به کار برد و قالب های سیاه سفید را با مبلمان سبز و زرد و فرش هایی با الگوهای پر جنب و جوش ترکیب کرد.

 

امروزه بسیاری از بانوان در این صنعت حضور پیدا کرده اند و همچنین بسیاری از متخصصان ایرانی نیز حضور فعالی در این عرصه دارند.